3.7.2013 Marek Musil

Dnes se podíváme na levný čínský blesk Yongnuo YN460 (první verze), který lze aktuálně zakoupit např. na dealextreme.com. Cena je až podezřele nízká (aktuálně 800 Kč), nicméně popis výrobce dává naději v poměrně zajímavý kousek.


Základní parametry udávané výrobcem jsou:
Směrné číslo: 33
Výklopná (0-90 °) a otočná (0-270 °) hlava
Barevná teplota: 5600 K
Doba záblesku: 1/800 s – 1/20 000 s
Možnosti výkonu 1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64
Váha 237 g (bez baterií)
Vestavěný difuzér a odrazná destička

Blesk nedisponuje zoomem hlavy a výrobce tento údaj ani neposkytl. Podle testování se blesk tváří na něco přes 30 mm FF EQ (30 mm na kinofilmu). Yongnuo nemá TTL měření a jediná možnost použití je sílu záblesku nastavovat manuálně.

YONGNUO YN460 – zpracování a výkon


Nejprve se podíváme na samotné zpracování Yongnuo YN460 a dále se budeme zabývat výkonem. Blesk působí od prvního pohledu solidním dojmem. Plasty jsou podobné těm na Metz 50 a vše (kromě dvířek baterií) působí bytelným dojmem.

Yongnuo YN460
Pravdou je, že zadní strana je přinejmenším trochu retro, nicméně vše potřebné zde najdeme. Výkon nastavujeme pomocí tlačítek +/- v sedmi krocích. Oproti tlačítkům na blesku Metz 50, zde máme vždy jistotu, že k stisknutí došlo. Tlačítko „PILOT“ blesk odpálí, „ON/OFF“ zapne/vypne (musíme podržet 1 s) a „MODE“ slouží k přepínání módů blesku (o tom dále).

Yongnuo YN460
Blesk má kovovou patici a její přichycení k tělu blesku se zdá solidní (čtyři dlouhé šroubky). V případě nouze (náraz do něčeho opravdu pevného) je možné, že bude muset ustoupit něco jiného než patice.

Po 3 minutách bez odpalu začínají diody problikávat a blesk se zcela vypne až po 60 minutách neaktivity. Nepříjemné je, že pokud máte v plánu blesk odpálit právě při zmíněném problikávání diod, je nutné poslat signály dva. Jeden blesk připraví do „ready“ módu, druhý signál blesk teprve odpálí. Toto není možné nijak ovlivnit, jelikož blesk postrádá jakékoli menu.

Yongnuo YN460
Blesk má tři módy:
M – manuál, odpalujeme přes středový kolík
S1 – odpálení jakýmkoli zábleskem (i předbleskem)
S2 – inteligentní slave mód, reakce pouze na master

Manuál funguje tak, jak se očekává, S1 mód je opravdu citlivý a k odpálení stačí jakýkoli záblesk (funguje i při focení kompaktem). S2 s Pentaxem funguje bez chyby a blesk reaguje opravdu až při řídícím záblesku (Master). Yongnuo se dokonce nenechá ani rozhodit sérií předblesků pokud fotoaparát nemůže zaostřit. Bohužel čidlo je pouze na přední straně a proto je nutné blýskat napřímo.

Yongnuo je až do výkonu 1/8 schopen blýskat do oken o rychlosti 4.7 fps. Čas dobití mezi záblesky (plný výkon) je 1 sekunda, takže po této stránce jednoznačně chválím.

YONGNUO YN460 vs. Metz 50

Směrné číslo udávané výrobcem je 33. Nic dalšího k tomu Yongnuo nedodává, a proto nezbývá než srovnávat s Metzem 50. Fotografie byly pořízený při ohnisku 16 mm (24 FF EQ), f/22, iso 100, vzdálenost od stěny 110 cm, v editoru -1.16 EV.

Yongnuo YN460
Yongnuo YN460, plný výkon, zoom hlavy cca 30 mm

Metz 50
Metz 50, plný výkon, zoom hlavy 28 mm

Yongnuo YN460
Yongnuo YN460, plný výkon, vestavěný difuzor

Metz 50
Metz 50, plný výkon, vestavěný difuzor (pokrytí 12 mm FF EQ)
Metz pokrývá záběr lépe a Yongnuo svítí silně jen uprostřed. Po vyklopení vestavěného difuzoru kvalita světla vzrostla v obou případech, ale Yongnuo na rohy pořádně nedosáhne.

Yongnuo YN460

YONGNUO YN460 – příslušenství

Jednoznačně potěší obsah balení. Krabička je sice malá, ale vše potřebné se zde najdeme. Příjemné je, že ačkoli k blesku Metz 50 nedostanete vůbec nic, zde se můžete těšit z pěkného obalu a dokonce výrobce přibalil i stojánek (stojánek byla první věc, kterou jsem k M50 dokupoval – cena u nás 120 Kč + 90 Kč poštovné).


Stojánek je stabilní a pouzdro má příjemný povrch. Nutno uznat, že takhle si představuji balení každého blesku a nedokážu pochopit, proč Metz není schopen toto příslušenství v ceně pár korun dodávat také. Dále je v krabici pochopitelně návod.

YONGNUO YN460 – závěr

Yongnuo YN460
Protože Yongnuo YN460 nemá žádnou automatiku, hlavní využití je vhodné hledat mimo tělo. Přece jen na reportáž bych volil raději TTL či A blesk. Tento blesk je ideální spojit s dálkovým odpalovačem a máme zcela mobilní zdroj osvětlení za pár korun.

Vzhledem k tomu, že je blesk pořízený v Číně (u nás stojí kolem 1 900-, Kč), spoléhat se na záruku by bylo naivní. Od jednoho uživatele jsem četl, že Yongnuo do blesků montuje nekvalitní kondenzátory. To, zda je to pravda, bohužel ukáže až čas. Můj kus má za sebou přibližně 300 záblesků, což sice není mnoho, ale zatím funguje na jedničku.

Toto riziko je ovšem vyvažováno opravdu neuvěřitelnou cenou. Pokud vezmeme nejlevnější v ČR dostupný TTL blesk Metz 24, dostáváme nižší výkon, neotočnou hlavu blesku (pouze výklopnou nahoru), nemožnost ovládat blesk manuálně (ale zase možnost automatiky) – za cenu 1 400,- Kč.

Nebál bych se Yongnuo YN460 doporučit i člověku, který má kompakt. Při rodinné oslavě by jistě někde v rohu, namířený na strop, svou práci odvedl dobře. Jako hlavní blesk bych ho asi nedoporučoval, nicméně jako pomocník plní svou funkci skvěle. Kdybych věděl dříve, jak dobře se s ním pracuje, byla by to jedna z prvních investic k zrcadlovce.

+ výkon
+ atraktivní cena
+ zabudovaný difuzor a odrazná destička
+ pouzdro a stojánek v balení
+ spolehlivý slave mód
+ rychlé nabíjení


– zpracování bateriových dvířek
– kromě výkonu nelze ovlivnit žádné nastavení
– chybí zoom hlavy
– nevhodný na reportáž
– nepokryje širší ohniska

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.